Proč jsou Dolomity růžové?

Publikoval(a) admin dne

…fenomén „alpského růžového světla“…

Geologický původ Dolomitů
Dolomity jsou pojmenovány podle dolomitu, minerálu, který tvoří většinu jejich hornin. Dolomit je uhličitan vápenatý a hořečnatý, který vznikl před více než 250 miliony lety, kdy bylo toto území pokryto tropickým mořem. Po ústupu moře a následném zvedání zemské kůry se zde vytvořilo dramatické pohoří.

Dolomit obsahuje krystaly, které mají schopnost odrážet světlo, což hraje klíčovou roli v barevných proměnách těchto hor.

Fenomén „alpského růžového světla“
Růžové zbarvení Dolomitů, často nazývané enrosadira (z italštiny „zčervenání“), je výsledkem specifického lomu světla během východu a západu slunce. Když sluneční paprsky dopadají pod nízkým úhlem, světlo proniká atmosférou a rozptyluje kratší modré a zelené vlnové délky, zatímco delší červené a oranžové vlnové délky zůstávají.

Dolomitové horniny pak díky svým reflexním vlastnostem zesilují teplé odstíny světla, což vytváří ikonickou růžovou nebo oranžovou záři. Tato optická hra je nejvýraznější za jasného počasí, kdy vzduch obsahuje málo vlhkosti a prachu.

Symbolický význam
Růžové Dolomity jsou nejen geologickým, ale i kulturním pokladem. Místní obyvatelé a turisté je považují za symbol klidu a harmonie. Fenomén enrosadira je často spojován s legendami, jako je příběh o králi Laurinovi, jehož růžová zahrada se údajně proměnila v kamenné vrcholy, které si uchovaly její barvy.

Proč to zažít na vlastní oči?
Pozorovat Dolomity při západu slunce je nezapomenutelný zážitek. Tento přírodní jev je nejvýraznější na ikonických vrcholech, jako jsou Tre Cime di Lavaredo, Marmolada nebo Sassolungo. Růžová záře Dolomitů vás spojí s historií Země a připomene, jak krásná a rozmanitá příroda může být.

Dolomity jsou důkazem toho, jak fascinující je spojení vědy a estetiky – jedinečná krajina, která každodenně nabízí malý zázrak.


0 komentářů

Napsat komentář

Zástupce avatara

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *